TSE Yalıtım Laboratuvarları Kompleksi’nde yer alan Akustik Yalıtımı Bölümü’nde; Hava Doğuşlu Ses Yalıtımı Odaları, Darbe Doğuşlu Ses Yalıtımı Odaları, Çınlama Odası ile Empedans Tüpü ve Hava Akış Direnci deney setleri sayesinde deneyler gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvarın yeteneklerini gösteren broşüre erişmek için bu linke tıklayınız.

Laboratuarın tüm ölçüm enstrümantasyonu Norsonic ürünleri ile gerçekleştirilmiş olup, projelendirme ve uygulama Sofito-Talayman iş ortaklığı tarafından sağlanmıştır.

Hava Doğuşlu Ses Yalıtımı – Airborne Sound Insulation

Hava doğuşlu ses yalıtımı ölçümleri için iki adet düşey, iki adet yatay olmak üzere toplam dört adet özel olarak tasarlanmış akustik oda bulunmaktadır. Ölçüm aralığı 50 Hz – 5000 Hz’dir. Deney odaları TS EN ISO 10140-5 standardının tüm koşullarını sağlamaktadır. Laboratuvarımız TS EN ISO 10140-2 standardından akreditedir.

Darbe Ses Yalıtımı – Impact Sound Insulation

Yapı elemanlarının darbe ses yalıtımının laboratuvarda ölçülmesi: Darbe ses yalıtımı ölçümü için özel olarak tasarlanmış iki adet düşey oda bulunmaktadır. Ölçüm aralığı 50 Hz – 5000 Hz’dir. Laboratuvarımız TS EN ISO 10140-3 standardından ülkemizde akredite olan ilk ve tek laboratuvardır. Deney odaları TS EN ISO 10140-5 standardının tüm koşullarını sağlamaktadır. Darbe yalıtımının ölçülmesinde kullanılan deney açıklığı boyutları 4,89 m*3,75 m’dir. Döşeme ve döşeme kaplaması gibi yapı elemanlarının darbe ses yalıtımı ölçümleri gerçekleştirilebilmektedir.

Ses Yutumunun Ölçülmesi – Sound Absorption Measurements

Laboratuvar TS EN ISO 354 standardından akreditedir. Ses yutum katsayısı her bir frekans bandında verilebilmekte ve sonuçlar TS EN ISO 11654 standardına göre derecelendirilebilmektedir.

Ses Kaynaklarının ve Ev Aletlerinin Ses Gücü Seviyelerinin Belirlenmesi  -Sound Power Level Measurements for Household Appliances and Sound Sources

Ses gücü seviyelerinin ölçülmesi için yaklaşık 300 m3 hacimli özel bir çınlama odası bulunmaktadır. Deney tesisimizde TS EN ISO 3741 standardına göre ses kaynaklarının ses gücü seviyeleri belirlenebilmektedir. Ölçüm aralığı 50 Hz – 10 kHz’dir. Laboratuvarımız TS EN ISO 3741 standardından akreditedir. Laboratuvarımızda TS EN 60704-2 serisi standartlarda bahsedilen buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vb. ev aletlerinin ses gücü seviyeleri ölçülebilmektedir. Ölçüm aralığı 63 Hz – 8 kHz’dir.

Gözenekli Malzemeler İçin Akustik Ölçümler

TS EN ISO 10534-2 standardına göre empedans tüpü ölçümleri: Empedans tüpü ile TS EN ISO 10534-2 standardına uygun olarak AR-GE ve kalite kontrol amaçlı deneyler yapılabilmektedir. Malzemelerin ses yutum katsayılarının yanı sıra ses iletim kaybı değerlerinin belirlenmesi de mümkündür.