Zeynel Bey Türbesi yapısal sağlık izleme sistemi

Türkiye’nin ilk taşınan tarihi eseri olan Zeynel Bey Türbesi’nin yapısal sağlık izleme projesinin veri toplama ve enstrümantasyonu Marmatek Mühendislik ve ODTÜ işbirliği ile yapılmıştır.

Osman Gazi Köprüsü Yapısal Sağlık İzleme Sistemi

Osman Gazi Köprüsü İzmit Körfezi üzerine inşa edilmiş dünyanın dördüncü, Türkiye’nin ise en uzun asma köprüsüdür. Firmamız kulelere inşaatın yapımı süresince aktif olan, toplamda 4 adet yapısal sağlık izlemeye yönelik ölçüm sistemi kurmuştur.

Tren raylarında yapısal sağlık izleme sistemi

Marmatek ve TCDD Ar-Ge Merkezi (DATEM) işbirliği ile Ankara Polatlı arasında tren raylarının yapısal sağlık izlemesine yönelik Fiber Optik Tabanlı (FBG)sistem kurularak, raylar üzerinden strain, ivme ve sıcaklık gibi veriler toplanmaktadır. Rayların yapısal durumu izlenirken, tren tekerleklerinin aks sayılarının sayılması, tekerleklerde oluşan düzleşmelerin önceden tespitine yönelik analizler DATEM mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Karayollarında fiber optik tabanlı  veri toplama sistemi

Marmatek, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Süleyman Demirel Üniversitesi işbirliği ile Adana Mersin arası 1 KM yol kesitinde Geogrid malzemelerin performansına yönelik veri toplama sisteminin ürünlerinin seçimi ve montajı firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir. Yol kesitinin altına yerleştirilen 80 kadar sensör sayesinde araç geçişleri esnasında pek çok veri toplanarak yol mühendisliği bölümü öğretim üyeleri tarafından işlenmektedir.