Kurulum aşamasında olan, TSE Deney ve Kalibrasyon Merkezi Yalıtım Laboratuarı, Akustik bölümüne ISO 10534, ASTM E-1050 standartlarında, EN ISO 11654 ve EN 10534-2’ye uygun şekilde raporlama yapabilen, “Empedans Tüpü (Kundt Tube)” ölçüm sistemi satışı firmamız tarafından yapılmış ve kullanıcı eğitimleri tamamlanmıştır. 50 Hz – 6300 Hz  aralığında akustik empedans ölçüm sistemi ile, ses geçiş kaybı ve ses yutma katsayısı ölçümleri yapılabilecektir.

Empedans tüpü ölçüm yöntemi en hızlı ses yutum katsayıları (sound absorption coefficient) belirleme sistemidir. Akustik yalıtım performansı ölçülmek istenen malzemelerden alınan küçük bir numune ile kısa zamanda sonuç alınabilir.

Numuneye etkiyen ve numuneden yansıyan ses dalgalarının ölçülerek, elde edilen yüzey empedansından yutum katsayısı hesaplanmaktadır. Ölçüm düzeneğinde, tüpün bir ağzında yükselticisi ile birlikte beyaz gürültü üreten bir hoparlör ve diğer ağzında ise numune parça bulunmaktadır

Transfer fonksiyon metodu sayesinde boru çaplarına göre değişmekle birlikte sonuçlar 50-6300 Hz aralığıda bütün frekanslar tek bir ölçümle elde edilebilir. Tüpe bağlı iki mikrofonun ayrı ayrı ses basınçları ölçülerek transfer fonksiyonu çıkarılır ve ses yutum katsayısı hesaplanır. Düşük frekans limiti mikrofonlar arası mesafe aralığına ve tüm ölçüm doğruluğuna, boru çapı ise üst frekans limitini belirlemektedir.

Ses geçiş kaybı (sound transmission loss) ölçümünde ise numune parça iki boru arasına sıkıştırılır, bu düzenekte hem hoparlör tarafından etkiyen bölümde hem de numunenin arkasındaki boru üzerinde 2 mikrofon (toplam 4) bağlıdır. Tüpün sonunda ise anekoik bir sonlandırıcı mevcuttur.

Ölçüm hizmeti almak için TSE ile iletişime geçebilirsiniz.

 YAPI MALZEMELERİ YANGIN VE AKUSTİK LABORATUVAR MÜDÜRLÜĞÜ

Aydınlı Mah. Gülennur Sok. No:7/1 Tuzla/İSTANBUL
Telefon : 0216 560 05 39

https://www.tse.org.tr/IcerikDetay?ID=2771&ParentID=8946 

Ses Geçiş Kaybı Düzeneği