IEC 60034-30-1, TS EN 60034-26, IEC 60034-2-1:2014

5. Uluslararası Motor Zirvesi, 7-9 Ekim 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Zürih kentinde yapıldı. 25 ülkeden 180 uzmanın verimli elektrik motoru sistemleri hakkındaki politika ve teknoloji geliştirme deneyimlerini paylaştığı bu zirvenin EMSA çalıştayının teknoloji oturumunda; Gamak Motor A.Ş Ar-Ge Müdürü Sayın Sinan ALTINDAĞ, “Endüstriyel Pratikte Sürücü ve Motor Verimliliklerinin Ölçümü” konusunda büyük ilgi çeken bir sunum yaptı.

Bu sunumda MARMATEK ve GAMAK’ın birlikte gerçekleştirdiği 15 kW, 110 kW ve 900 kW’lık üç farklı test düzeneğini içeren Otomatik Motor Test Laboratuvarı ve bu laboratuvarda yapılmış çeşitli testlerin sonuçları uluslararası otoritelere sunulmuş ve büyük övgü almıştır.

Açılışını ve ilk testlerini IEC heyeti ve tüm dünyadan büyük motor üreticilerinin yaptığı Otomatik Motor Test Laboratuvarı, GAMAK Ar-Ge’sinin en önemli bileşenlerinden biridir. Dünyada IEC 60034-2-1 standardının ilk başarılı ve en yetkin uygulaması olan bu laboratuvar, diğer firma ve kurumlara da örnek olmuştur.

Moderatör Conrad U. Brunner’in kapanış konuşmasında belirttiği gibi, GAMAK markasını çok yakın bir zamanda ABB ve SIEMENS gibi büyük oyuncuların yanında sıklıkla göreceğimizi umuyor ve bu projenin bir paydaşı olmanın onurunu sizlerle paylaşıyoruz.

Marmatek Hakkında…
MARMATEK Mühendislik 2004 yılından bugüne, ülkemizin lider firmalarının ve üniversitelerinin araştırma, geliştirme ve kalite faaliyetlerinde karşılaştıkları zorlu test ve ölçüm ihtiyaçlarına tork, kuvvet, basınç, titreşim,akustik gibi fenomenleri ölçen sensörler, yüksek hızlı modüler veri toplama sistemleri (DAQ), motor test sistemleri, dinamometre çözümleri ile raporlama, kontrol ve modal analiz yazılımlarından oluşan geniş ürün portföyü, uzman kadrosu ve geniş uygulama tecrübesiyle İstanbul ve Ankara yerleşkelerinde yenilikçi ve etkin çözümler sunmaktadır.

GAMAK Hakkında…
Türkiye’nin en büyük elektrik motor üreticisi olan GAMAK, İstanbul Dudullu’da 60.000 m2 kapalı, 330.000 m2’lik açık alanda üretim faliyetlerine devam etmektedir.Yıllık yaklaşık güçleri 5 W ile 1 MW arasında değişen 1.2 milyon motor üretim kapasitesine sahip fabrikada 900 personel çalışmaktadır. Yaklaşık 200 adet CNC tezgahı ile yapılan üretimde, kalıp, basınçlı döküm, tel çekme gibi bütün operasyonlar firma bünyesinde yapılmaktadır.

EMSA : 4E ‘nin Elektrik Motor Sistemleri Eki
4E : Energy Efficient End-Use Equipment
Endüstrideki elektrikli motorlar ve motor sistemleri, altyapı uygulamalarında kullanılan pompa ve fanlar ve binalardaki kompresörlerin dünyanın toplam elektrik tüketiminin % 45 ‘inden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Yeni ve mevcut teknolojiler kısa geri ödeme süreleri ile % 20 ile % 30 oranında küresel ekonomideki motor sistemlerinin enerji ihtiyacını azaltmak için potansiyel sunmaktadır. Verimlilik potansiyellerinin nasıl kullanılacağı bilinse de yaygın olarak uygulanmamaktadır. Bu kapsamda EMSA, motor sistemlerinin verimliliği potansiyelinin dünya çapında farkındalığını arttırmak ve bu potansiyelden yararlanabilmesi için rehberlik ve araçlar sağlamaktadır. EMSA, motor sistemleri verimliliği ile ilgili olarak uluslararası standartları , politikaları, test ve kapasiteleri belirlemektedir.