Yer : ABD Deniz Harp Okulu, Colin Ratcliffe, Makine Mühendisliği Bölümü – https://www.usna.edu/MechEng Dept/

14 Eylül 1993’te Frankfurt’tan Varşova’ya giden Lufthansa Flight 2904, 11 numaralı piste yönlendirilerek rüzgar yön ve süratinin ani olarak büyük oranda değiştiğine (windshear) yönelik uyarıldı.
İniş sırasındaki rüzgar değişikliği nedeniyle uçak piste 310 km/s hız ile ve beklenen noktanın çok daha ilerisine tekerlek değdirdi ve duramayarak pistin dışına çıktı. Bu talihsiz kazada 2 kişi hayatını kaybederken, uçağın kuyruk bölümü hasar görmemiştir.

O nedenle üzerinde analizler yapılmak üzere Kanada’nın Ottawa, Kanada Havacılık ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ne götürüldü.
Testler sırasında, veriler 8 ivmeölçer kullanılarak çok sayıda test noktasında (450 test noktası) darbe uygulanarak (impacting) elde edilmiştir. Ayrıca, test ve analiz prosedürlerinin karşılıklılığı, kuyruk kanadına MEMS ivmeölçerler bağlanarak doğrulanmıştır.

 

Bu ön konsept kanıtı için 30 MEMS sensöründen gelen sinyaller, bir referans kuvvet etkisi ile birlikte tetiklenen iki adet 16 kanallı OROS analizörü ile eşzamanlı olarak elde edildi. Bu nedenle, bu deney OROS donanımının ölçüm kalitesine dayanıyordu: sadece kanaldan kanala değil, aynı zamanda analizörden analizöre.

SIDER (Yapısal Düzensizlik ve Hasar Değerlendirme Rutini-Structural Irregularity and Damage Evaluation Routine) testi, ultrasonik, termografi ve D-Sight dahil olmak üzere çeşitli NDE yöntemleriyle karşılaştırıldı. Kuyruk kanadındaki gizli hasarı başarıyla tespit etti, böylece havacılık yapılarına uygulanabilirliğini doğruladı.

 


Fotograf:
SIDER sonuçlarının dikey dengeleyici fotografı üzerine bindirilmiş görüntüsü. Testler OROS analizörü ile
Kanada’nın Havacılık ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü, Ottawa’da bir laboratuvarda gerçekleştirildi.