Köprü geçişlerinde araç ağırlıklarının kontrolü

Endonezya’nın 5,5 Km ile en uzun asma köprüsü olan SaraMadu, Java adası üzerindeki Saramadu ve Madura adasındaki Bangkalan şehirlerini birbirlerini bağlar. Köprü, her yönde iki şerit ile acil durum araçları ve motosikletler için ek bir şeritlere sahiptir.

 Güvenli geçiş için araçların tartılması

Köprüyü kullananların güvenliğini sağlamak için  araçlara yük limitleri koymak önemlidir, bu yüzden Saramadu köprüsünü geçecek araçlar 10 tondan daha ağır olamazlar. Köprüyü geçecek olan araç, yeşil ışığa geldiğinde bir “Weight-in-motion” sistemini geçmek zorundadır. Dolayısıyla hareket halindeki araçları doğru bir şekilde tartmak için yüksek hızlı sensörlere ve gerçek zamanlı çalışan ölçüm sistemlerine ihtiyaç vardır.  Bu sayede araçlar trafiğin akışını bozmadan hareket halindeyken tartılabilir.

suramadu2

Weight-in-motion sistemi için köprüyü işleten Pt Struktur Pintar Endonezya firması gerçek zamanlı hesaplama fonksiyonuna sahip imc C serisi ölçüm sistemini kullanıyor. Şirket weight-in-motion ölçüm sistemlerini köprünün her iki şeridinde toplam dört noktaya yerleştirmiştir.

imc cihazlarının en büyük yararı, bağımsız tetikleme mekanizmaları ile cihazların komşu şeritten bağımsız olarak veriyi ölçebilmesi ve analiz edebilmesi olduğu söylenebilir. Güçlü tetikleme mekanizması en önemli verileri seçip kaydederek daha basit ve kısa süren analizlere olanak verir. Veri gerçek zamanlı olarak işlenerek yeşil ve kırmızı ışıklarla aracın sürücüsü, limitinin altında ya da üstünde olduğu konusunda bilgilendirilir.

imc C serisinin diğer avanajları;

– Otomatik başlatma

– Bilgisayar gereksinimi olmadan çalışabilme

– Uzaktan kontrol edebilme

– Esnek veri depolama seçenekleri

– Güvenilir,  yüksek  sıcaklık  ve  nem ortamında çalışabilme

– Akıllı besleme özelliği ile anlık elektrik  kesintileri ve dalgalanmalarına karşı dahili UPS koruması

– Güç kaybında bile dahili hafızası sayesinde veri kaybı yaşanmaması

suramadu

Sensörler gerçek zamanlı olarak imc Online FAMOS yazılımı tarafından hesaplanacak ağırlık sinyallerini ölçerler. Bu bilgi şaft adedi,  şaft mesafesi, toplam ağırlık ve hızın öğrenilmesinde işe yarar ya da limit ihlali bilgilendirmelerini sağlar.

İmc Online FAMOS bütün sinyal girişlerinde senkronize ve kararlı matematiksel işlemleri gerçekleştirir, istatistikleri ve karşılaştırmaları hesaplar ve ileri seviyedeki açık ve kapalı çevrim kontrol algoritmalarını koşar. Bu şekilde  daha sonraki bir ölçüme duyulan ihtiyacı ciddi anlamda azalttığı ya da tamamen yok ettiği için imc Online FAMOS zamandan ve paradan tasarruf eder.

Otomatik Veri Transferi

Verimdeki bir diğer kazanç da imc LINK yazılımı tarafından sağlanan otomatikleştirilmiş uzaktan veri aktarımı sayesinde elde edilir. Dört ölçüm cihazı birbirine imc LINK yazılımıyla paralel olarak bağlıdır. Bunlar, verinin Pt Struktur Pintar Endonezya’nın sunucularına otomatik olarak bir zaman damgasıyla gönderilmesini sağlarlar.

Ayrıca, imc LINK yazılımı ile ölçüm cihazları manuel müdahaleye ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Ölçüm cihazlarından, bilgisayara bağlı olsun veya olmasın, kusursuz ve güvenli otomatik veri aktarımını garanti eder.

 

Uygulama notunu PDF oalrak indirmek için tıklayınız..  Weight-in-Motion.pdf